  • P082E-6CAR50K
P082E-6CAR50K
advertisement
Manufacturer No:
P082E-6CAR50K
HK JDW NO:
860-P082E-6CAR50K
Package:
Datasheet:
P082E-6CAR50K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P082E-6CAR50K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P08x
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.025W 1/40W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M6 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Rotary, SPST
  • Actuator Diameter
    0.138 (3.50mm), 0.197 (5.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.827 21.00mm