  • P1167.272T
P1167.272T
advertisement
Manufacturer No:
P1167.272T
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1167.272T
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P1167.272T
Step5Bar-code shipping tag
P1167.272T
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Series
    P1167
  • Size / Dimension
    0.297Lx0.297W 7.54mmx7.54mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    7.54mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    16mOhm Max
  • Max DC Current
    3.5A
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Height
    4.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm