  • P1174.152NLT
P1174.152NLT
advertisement
Manufacturer No:
P1174.152NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P1174.152NLT
Package:
Nonstandard
Step5Bar-code shipping tag
P1174.152NLT
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.45mm
  • Current Rating
    2A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    15mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.1 MHZ
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Series
    P1174NL
  • Size / Dimension
    0.265Lx0.175W 6.73mmx4.45mm
  • Tolerance
    ±20%