  • P1330-182G
P1330-182G
advertisement
Manufacturer No:
P1330-182G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-P1330-182G
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1330-182G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Current Rating
    1.95A
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    48mOhm Max
  • Max DC Current
    1.95A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.18A
  • Case/Size Code
    3111
  • Height
    3.68mm
  • Height Seated (Max)
    0.145 3.68mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    P1330
  • Size / Dimension
    0.325Lx0.125W 8.26mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±2%