  • P13SMNFGS471MA
P13SMNFGS471MA
advertisement
Manufacturer No:
P13SMNFGS471MA
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-P13SMNFGS471MA
Package:
Datasheet:
P13SMNFGS471MA
Description:
Potentiometers 1.5watts 470ohms 20% 6mm dia shaft
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P13SMNFGS471MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    P13SM
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    470Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Voltage - Rated
    26.5V
  • Power Rating
    1.5W
  • Voltage - Rated DC
    26.5V
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10.5 mm
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    310°
  • Size - Body
    Round - 0.630Dia x 0.575 H 16.00mmx14.60mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    16mm
  • Actuator Length
    0.630 16.00mm