  • P1500EARP1
P1500EARP1
advertisement
Manufacturer No:
P1500EARP1
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P1500EARP1
Package:
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet:
P1500EARP1
Description:
THYRISTOR 140V 150A TO226-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P1500EARP1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    SIDACtor®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    40pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    140V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.2A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    45A
  • Peak Pulse Current
    150A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Off State
    140V
  • Voltage - Breakover
    180V
  • Voltage - On State
    4V