  • P160KNP-0FC15A100K
P160KNP-0FC15A100K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-0FC15A100K
HK JDW NO:
850-P160KNP-0FC15A100K
Package:
Datasheet:
Description:
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-0FC15A100K
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Mfr
    TT Electronics/BI
  • Series
    P160
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
  • Power (Watts)
    0.1W, 1/10W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236" (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.669" Dia x 0.374" H (17.00mm x 9.50mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    100k
  • Actuator Length
    0.591" (15.00mm)