  • P160KNP-0FC18B100K
P160KNP-0FC18B100K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-0FC18B100K
HK JDW NO:
860-P160KNP-0FC18B100K
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-0FC18B100K
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.709 18.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Conductive Plastic
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    100kOhm