  • P160KNP-1FD15B10K
P160KNP-1FD15B10K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNP-1FD15B10K
HK JDW NO:
860-P160KNP-1FD15B10K
Package:
Datasheet:
P160KNP-1FD15B10K
Step5Bar-code shipping tag
P160KNP-1FD15B10K
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm