  • P160KNPD-2QC25B2K
P160KNPD-2QC25B2K
advertisement
Manufacturer No:
P160KNPD-2QC25B2K
HK JDW NO:
860-P160KNPD-2QC25B2K
Package:
Datasheet:
P160KNPD-2QC25B2K
Description:
POT 2K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
P160KNPD-2QC25B2K
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    2kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Adjustment Type
    Rear Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.669Dia x 0.374 H 17.00mmx9.50mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm