  • P260S-D1AS3CB10K
P260S-D1AS3CB10K
advertisement
Manufacturer No:
P260S-D1AS3CB10K
HK JDW NO:
860-P260S-D1AS3CB10K
Package:
Datasheet:
P260S-D1AS3CB10K
Description:
POTENTIOMETER
Step5Bar-code shipping tag
P260S-D1AS3CB10K
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Published
    2011
  • Series
    P260
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    SWITCH OPTION AVAILABLE
  • HTS Code
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    Rotary, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.126 (3.20mm)
  • Rotation
    295°
  • Ganging Number
    1
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm