  • P278SJ473M480A
P278SJ473M480A
advertisement
Manufacturer No:
P278SJ473M480A
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-P278SJ473M480A
Package:
Radial
Datasheet:
P278SJ473M480A
Purchasing and Inquiry
P278SJ473M480A Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~110°C.
P278SJ473M480A Features
P278SJ473M480A Applications
There are a lot of KEMET P278SJ473M480A applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Filtering
  • RFI for automotive
  • Filters
  • Global positioning systems
  • Blocking
  • Audio/video equipment
  • Coupling, decoupling
  • Battery management system
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
P278SJ473M480A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage
    480V
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    27mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1
  • Factory Lead Time
    35 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    P278
  • Size / Dimension
    1.063Lx0.315W 27.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    480V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Depth
    17mm
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm