  • P3500EALRP1
P3500EALRP1
advertisement
Manufacturer No:
P3500EALRP1
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P3500EALRP1
Package:
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
Datasheet:
P3500EALRP1
Description:
THYRISTOR 320V 150A TO226-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P3500EALRP1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC)
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    SIDACtor®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    35pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    320V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    2.2A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PBCY-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    45A
  • Peak Pulse Current
    150A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Off State
    320V
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    20 A
  • Voltage - Breakover
    400V
  • Voltage - On State
    4V