  • P4KE51C/54
P4KE51C/54
advertisement
Manufacturer No:
P4KE51C/54
HK JDW NO:
884-P4KE51C/54
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
P4KE51C/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P4KE51C/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    51V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Base Part Number
    P4KE
  • Operating Supply Voltage
    41.3V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    73.5V
  • Clamping Voltage
    73.5V
  • Reverse Standoff Voltage
    41.3V
  • Max Surge Current
    5.4A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    45.9V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Diameter
    2.7mm
  • Length
    5.2mm