  • P4KE550CA
P4KE550CA
advertisement
Manufacturer No:
P4KE550CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P4KE550CA
Datasheet:
P4KE550CA
Step5Bar-code shipping tag
P4KE550CA
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Weight
    299.994654mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    P4KE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    550V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    495V
  • Number of Elements
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    760V
  • Clamping Voltage
    760V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    495V
  • Peak Pulse Current
    520mA
  • Reverse Standoff Voltage
    495V
  • Max Surge Current
    500mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    522.5V
  • Diameter
    2.7mm
  • Length
    5.2mm