  • P4SMA300CA-E3/5A
P4SMA300CA-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA300CA-E3/5A
HK JDW NO:
884-P4SMA300CA-E3/5A
Datasheet:
P4SMA300CA-E3/5A
Description:
Quantity:
In Stock : 4949
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA300CA-E3/5A
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    P4SMA, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    P4SMA
  • Operating Supply Voltage
    256V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    285V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    730mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    414V
  • Clamping Voltage
    414V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    256V
  • Peak Pulse Current
    730mA
  • Reverse Standoff Voltage
    256V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    285V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    285V