  • P4SMA510C
P4SMA510C
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA510C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P4SMA510C
Datasheet:
P4SMA510C
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA510C
    Select All
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    510V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    434V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.3W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    460.75V
  • Clamping Voltage
    732.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    434V
  • Peak Pulse Current
    600mA
  • Reverse Standoff Voltage
    434V
  • Max Surge Current
    600mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    485V
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ