  • P4SMA56CA
P4SMA56CA
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA56CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P4SMA56CA
Datasheet:
P4SMA56CA
Description:
TVS DIODE 47.8V 77V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA56CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P4SMA56CA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    P4SMA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    56V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    47.8V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    3.3W
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    77V
  • Clamping Voltage
    77V
  • Peak Pulse Current
    5.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    47.8V
  • Max Surge Current
    5.3A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    53.2V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    53.2V
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm