  • P6KE24ARL
P6KE24ARL
advertisement
Manufacturer No:
P6KE24ARL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-P6KE24ARL
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE24ARL
Step5Bar-code shipping tag
P6KE24ARL
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P6KE, TRANSIL™
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    1.25nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Base Part Number
    P6KE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    20.5V
    SINGLE
  • Leakage Current
    500μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    93A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    42.8V
  • Peak Pulse Current
    93A
  • Reverse Standoff Voltage
    20.5V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    22.8V
  • Capacitance @ Frequency
    1250pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.8V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Diameter
    3.53mm
  • Length
    6.75mm