  • P6KE350A
P6KE350A
advertisement
Manufacturer No:
P6KE350A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-P6KE350A
Package:
DO-15
Datasheet:
P6KE350A
Description:
FAIRCHILD SEMICONDUCTOR P6KE350A TVS Diode, TVS, P6KE Series, Unidirectional, 300 V, 482 V, DO-15, 2 Pins
Step5Bar-code shipping tag
P6KE350A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6KE350A.
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-15
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    300mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Axial
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Zener
  • Capacitance
    1.6pF
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Operating Supply Voltage
    300V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    600W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    332V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Peak Pulse Current
    1.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    300V
  • Max Surge Current
    1.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Reverse Breakdown Voltage
    332V
  • Current - Leakage
    5μA
  • Max Breakdown Voltage
    368V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Voltage - Breakdown
    332V
  • Voltage - Clamping
    482V
  • Diameter
    3.56mm
  • Height
    3.56mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.56mm