  • P6KE600A-B
P6KE600A-B
advertisement
Manufacturer No:
P6KE600A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6KE600A-B
Datasheet:
P6KE600A-B
Description:
Quantity:
In Stock : 394
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
P6KE600A-B
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    P6KE
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    570V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    750mA
  • Clamping Voltage
    828V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    512V
  • Peak Pulse Current
    750mA
  • Reverse Standoff Voltage
    512V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    600V