  • P6KE7V5A
P6KE7V5A
advertisement
Manufacturer No:
P6KE7V5A
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-P6KE7V5A
Datasheet:
P6KE7V5A
Description:
Quantity:
In Stock : 1756
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
P6KE7V5A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6KE7V5A .
    2
  • Weight
    400.011771mg
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    P6KE, TRANSIL™
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    3.7nF
  • Operating Supply Voltage
    6.4V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    10mA
  • Power Dissipation
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    276A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Clamping Voltage
    14.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    6.4V
  • Peak Pulse Current
    276A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.4V
  • Max Surge Current
    276A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    7.5V
  • Capacitance @ Frequency
    3700pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    7.13V
  • Max Breakdown Voltage
    7.88V