  • P6SMBJ20
P6SMBJ20
advertisement
Manufacturer No:
P6SMBJ20
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6SMBJ20
Datasheet:
P6SMBJ20
Step5Bar-code shipping tag
P6SMBJ20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6SMBJ20 .
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P6SMBJ
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    17.1V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.09V
  • Clamping Voltage
    29.09V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    17.1V
  • Peak Pulse Current
    22A
  • Reverse Standoff Voltage
    17.1V
  • Max Surge Current
    21A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm