  • PA1A-12V-Y1
PA1A-12V-Y1
advertisement
Manufacturer No:
PA1A-12V-Y1
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-PA1A-12V-Y1
Package:
SIP
Datasheet:
PA1A-12V-Y1
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Step5Bar-code shipping tag
PA1A-12V-Y1
    Select All
  • Contact Material
    Silver Nickel (AgNi)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIP
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    3g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    PA
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    5mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.2kOhms
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    10mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Coil Power
    120mW
  • Must Release Voltage
    0.6VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Length
    21mm
  • Width
    5mm