  • PA2004NL
PA2004NL
advertisement
Manufacturer No:
PA2004NL
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PA2004NL
Package:
Datasheet:
Description:
Pulse Transformer 1: 1: 1 1500Vrms 0.85Ohm Prim. DCR 0.85Ohm Sec. DCR 16Vus Surface Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PA2004NL
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PA2004NL.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.340Lx0.265W 8.64mmx6.73mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    TR
  • Physical Dimension
    8.6mm x 6.73mm x 3.56mm
  • Inductance
    437μH
  • DC Resistance (DCR)
    850mOhm
  • Application
    SIGNAL
  • Isolation Voltage
    1500V
  • Transformer Type
    PULSE TRANSFORMER
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:1.1
  • Number of Secondary Winding
    2
  • Number of Primary Winding
    1
  • ET (Volt-Time)
    20VμS
  • ET Product-Min
    16 V-us
  • Load Resistance
    0.85Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.140 3.56mm
  • Length
    8.63mm
  • Width
    6.73mm