  • PAC500003007FAC000
PAC500003007FAC000
advertisement
Manufacturer No:
PAC500003007FAC000
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-PAC500003007FAC000
Package:
Axial
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 300mOhm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 500
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAC500003007FAC000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PAC
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.295Diax1.024L 7.50mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    300mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Diameter
    7.5mm