  • PAM2400AAA380
PAM2400AAA380
advertisement
Manufacturer No:
PAM2400AAA380
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PAM2400AAA380
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
0.9V 3-Pin DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 100kHz Tape & Reel (TR) 400mA Switch SOT-23
Quantity:
In Stock : 9700
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PAM2400AAA380
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.9V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    400mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.8V
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    900mV
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.8V
  • Max Output Power
    400mW