  • PB-5R0V104-R
PB-5R0V104-R
advertisement
Manufacturer No:
PB-5R0V104-R
HK JDW NO:
255-PB-5R0V104-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
PB-5R0V104-R
Description:
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PB-5R0V104-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    907.18474mg
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    PowerStor PB
  • Size / Dimension
    0.445Lx0.236W 11.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5V
  • Capacitance
    100mF
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    7.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.287 7.30mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    5V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.3mm
  • Width
    10.8mm