  • PBM300PS12-C
PBM300PS12-C
advertisement
Manufacturer No:
PBM300PS12-C
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-PBM300PS12-C
Package:
300
Datasheet:
PBM300PS12-C
Description:
XP POWER PBM300PS12-C AC/DC Enclosed Power Supply, Medical, Fixed, 1 Outputs, 90 V, 264 V, 300 W, 12 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PBM300PS12-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    44.45mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    300
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    PBM300 (300W)
  • Size / Dimension
    7.50Lx4.50W x 1.75 H 190.5mmx114.3mmx44.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power Rating
    300W
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    25A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    25A
  • Output Power
    300W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    25A
  • Max Output Power
    300W
  • Minimum Load Required
    No
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Input Current
    2.3A