  • PC-120-200
PC-120-200
advertisement
Manufacturer No:
PC-120-200
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-PC-120-200
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
PC-120-200
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.75lb 340.19g
  • Published
    2009
  • Series
    PC
  • Size / Dimension
    41.30mm Lx57.20mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    OPERATING FREQUENCY: 50-500 HZ
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 400mA Series 200mA
  • Output Power
    24W
  • Power - Max
    24VA
  • Output Voltage 1
    60V
  • Operating Frequency-Max
    0.5kHz
  • Operating Frequency-Min
    0.05kHz
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 60V Series 120V
  • Output Voltage 2
    60V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    24 VA
  • Height
    34.9mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    41.3mm
  • Width
    57.2mm