  • PC-3050R00JE66
PC-3050R00JE66
advertisement
Manufacturer No:
PC-3050R00JE66
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-PC-3050R00JE66
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
PC-3050R00JE66
Description:
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC-3050R00JE66
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PC
  • Size / Dimension
    2.953Lx0.748W 75.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    50Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Height
    18.9992mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    75.0062mm
  • Width
    18.9992mm