  • PC537-1C-12H-X
PC537-1C-12H-X
advertisement
Manufacturer No:
PC537-1C-12H-X
Manufacturer:
Picker Components
HK JDW NO:
629-PC537-1C-12H-X
Package:
Datasheet:
Description:
30A SPDT MINI AUTO PCB RELAY 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC537-1C-12H-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mfr
    Picker Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Series
  • Termination Style
    PC Pin
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    254 Ohms
  • Operate Time
    4 ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VDC - Max
  • Coil Current
    47.2 mA
  • Release Time
    1.5 ms
  • Must Operate Voltage
    6.9 VDC
  • Coil Power
    570mW
  • Must Release Voltage
    1.5 VDC