  • PC792A-1C-C3-12S-DN-X
PC792A-1C-C3-12S-DN-X
advertisement
Manufacturer No:
PC792A-1C-C3-12S-DN-X
HK JDW NO:
629-PC792A-1C-C3-12S-DN-X
Description:
40A SPDT MINI ISO RELAY 12V DIO
Step5Bar-code shipping tag
PC792A-1C-C3-12S-DN-X
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Coil Resistance
    90 Ohms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    133.3 mA
  • Release Time
    2 ms
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    1.8 VDC