  • PCF0G681MCL1GS
PCF0G681MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF0G681MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCF0G681MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCF0G681MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF0G681MCL1GS Overview
4.4A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.A value of 17mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Various factors contribute to the dissipation factor of 0.12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCF0G681MCL1GS Features
4.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 17mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF0G681MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF0G681MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
PCF0G681MCL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    4.535924g
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    544μA
  • Ripple Current
    4.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm