  • PCF1A100MCL1GB
PCF1A100MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
PCF1A100MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCF1A100MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCF1A100MCL1GB
Purchasing and Inquiry
PCF1A100MCL1GB Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 700mA @ 100kHz to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 220mOhm is observed in this electrical device.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCF1A100MCL1GB Features
700mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 220mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1A100MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon PCF1A100MCL1GB applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PCF1A100MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    PCF
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    SILVER OVER COPPER
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 100kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Width
    4.3mm