  • PCF1A150MCL1GB
PCF1A150MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
PCF1A150MCL1GB
HK JDW NO:
555-PCF1A150MCL1GB
Datasheet:
PCF1A150MCL1GB
Purchasing and Inquiry
PCF1A150MCL1GB Overview
700mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 200mOhm is observed in this electrical device.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCF1A150MCL1GB Features
700mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 200mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1A150MCL1GB Applications
There are a lot of Nichicon PCF1A150MCL1GB applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF1A150MCL1GB
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    SILVER OVER COPPER
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 100kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Width
    4.3mm