  • PCF1A271MCL4GS
PCF1A271MCL4GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF1A271MCL4GS
HK JDW NO:
555-PCF1A271MCL4GS
Datasheet:
PCF1A271MCL4GS
Purchasing and Inquiry
PCF1A271MCL4GS Overview
Systems need 4.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 13mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCF1A271MCL4GS Features
4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1A271MCL4GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF1A271MCL4GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF1A271MCL4GS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.54mA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm