  • PCF1A331MCL1GS
PCF1A331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF1A331MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCF1A331MCL1GS
Datasheet:
PCF1A331MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF1A331MCL1GS Overview
3.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCF1A331MCL1GS Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1A331MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF1A331MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF1A331MCL1GS
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    3.7A