  • PCF1C151MCL1GS
PCF1C151MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF1C151MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCF1C151MCL1GS
Datasheet:
PCF1C151MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF1C151MCL1GS Overview
System power is determined by 3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.2 remains in the place of the comp2nt with pin number [2.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PCF1C151MCL1GS Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1C151MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF1C151MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF1C151MCL1GS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    480μA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C