  • PCF1C331MCL1GS
PCF1C331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF1C331MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCF1C331MCL1GS
Datasheet:
PCF1C331MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF1C331MCL1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 5A @ 100kHz.ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm is observed in this electrical device.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PCF1C331MCL1GS Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF1C331MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF1C331MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF1C331MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.056mA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    5A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm