  • PCG0E331MCL1GS
PCG0E331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCG0E331MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCG0E331MCL1GS
Datasheet:
PCG0E331MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCG0E331MCL1GS Overview
2.2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 30mOhm.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCG0E331MCL1GS Features
2.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCG0E331MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCG0E331MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCG0E331MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    2.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm