  • PCG0E331MCO1GS
PCG0E331MCO1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCG0E331MCO1GS
HK JDW NO:
555-PCG0E331MCO1GS
Datasheet:
PCG0E331MCO1GS
Purchasing and Inquiry
PCG0E331MCO1GS Overview
3.3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm is observed in this electrical device.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
PCG0E331MCO1GS Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCG0E331MCO1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCG0E331MCO1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCG0E331MCO1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm