  • PCG0E821MCL1GS
PCG0E821MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCG0E821MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCG0E821MCL1GS
Datasheet:
PCG0E821MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCG0E821MCL1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.3A @ 100kHz.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PCG0E821MCL1GS Features
3.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCG0E821MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCG0E821MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCG0E821MCL1GS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    410μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm