  • PCG1A181MCL1GS
PCG1A181MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCG1A181MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCG1A181MCL1GS
Datasheet:
PCG1A181MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCG1A181MCL1GS Overview
System power is determined by 2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm on this electrical device.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
PCG1A181MCL1GS Features
2.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCG1A181MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCG1A181MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCG1A181MCL1GS
    16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    360μA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6mm