  • PCG1C820MCL1GS
PCG1C820MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCG1C820MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCG1C820MCL1GS
Datasheet:
PCG1C820MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCG1C820MCL1GS Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2.3A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 30mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The 2 comp2nt remains in place.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PCG1C820MCL1GS Features
2.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCG1C820MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCG1C820MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCG1C820MCL1GS
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    262μA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.3mm