  • PCJ0E181MCL1GS
PCJ0E181MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0E181MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ0E181MCL1GS
Datasheet:
PCJ0E181MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0E181MCL1GS Overview
Systems need 2.67A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.A value of 21mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCJ0E181MCL1GS Features
2.67A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 21mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0E181MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0E181MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0E181MCL1GS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    90μA
  • Ripple Current
    2.67A
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.67A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm