  • PCJ0E222MCL1GS
PCJ0E222MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0E222MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ0E222MCL1GS
Datasheet:
PCJ0E222MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0E222MCL1GS Overview
System power is determined by 5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm, this electrical device works as follows.Moreover, the part has a dissipation factor 0.12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
PCJ0E222MCL1GS Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0E222MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0E222MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0E222MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm