  • PCJ0E272MCL1GS
PCJ0E272MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0E272MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ0E272MCL1GS
Datasheet:
PCJ0E272MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0E272MCL1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 5.8A @ 100kHz.A value of 9mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PCJ0E272MCL1GS Features
5.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0E272MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0E272MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0E272MCL1GS
    FLAT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.35mA
  • Ripple Current
    5.8A
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm