  • PCJ0E561MCL1GS
PCJ0E561MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0E561MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCJ0E561MCL1GS
Datasheet:
PCJ0E561MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCJ0E561MCL1GS Overview
4.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 13mOhm.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
PCJ0E561MCL1GS Features
4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCJ0E561MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCJ0E561MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0E561MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    280μA
  • Ripple Current
    4.1A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm