  • PCJ0G102MCL4GS
PCJ0G102MCL4GS
advertisement
Manufacturer No:
PCJ0G102MCL4GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PCJ0G102MCL4GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
PCJ0G102MCL4GS
Description:
1000μF ±20% Radial, Can - SMD 0.394 10.00mm Tape & Reel (TR) 10mOhm PCJ Surface Mount Polymer General Purpose
Quantity:
In Stock : 390
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PCJ0G102MCL4GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PCJ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.22A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.22A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10mm